Posta

Banka Memuru: Adresinizi öğrenebilir miyim?
Ben: Elbette. ABC Str. xy 83308 Trostberg.
Banka Memuru: Önceki adresinizi, yani Türkiye’deki adresinizi söyler misiniz?
Ben: Türkiyedeki adresimi ben söyleyeceğim ve siz yazacaksınız öyle mi? Bu uzun sürebilir. İsterseniz klavyeyi bana verin ve ben yazayım.
Banka Memuru: Hiç gerek yok. Ben yazarım.
Ben: Siz bilirsiniz. Ben o zaman kodlayayım.
Bruno
Anton
Helen
Charlotte
Elenor
Lima
Isabel
Elenor
Vera
Lima
Elenor
Roland
… (Bu arada hemen söyleyeyim, bu kodladığım isimleri de takır takır hemen sayamıyorum. Düşünüyorum.)
Banka Memuru: Daha var mı?
Ben: Daha yeni başladım.
Banka Memuru: Buyrun klavyeyi ve siz yazın.

Bahçelievler Mah. Şehit Süleyman İlgülenler Sk…. diye başlayarak site adının ardından blok numarası ve son olarak kapı numarası ile biten adresime Süleymanpaşa ilçe adını yazıp posta kodunu da ilave ederek Tekirdağ ilini de ekleyip klavyeyi geri verdim.

Haklıymışsınız dedi. Ben yazamazmışım.

Ne yalan söyleyeyim; bu kısa adreslere çok özendim. Adresini yazarken ne mahalle adına ne de site adına ihtiyaç olmalı aslında. Sokak ismi kapı numarası ve posta kodu…

Almanya’da adres çok önemli. 48 yaşındayım son iki aydır aldığım postayı Türkiye’deki ömrü hayatımda almamıştım.

Zaten o nedenle burada ilk yapmanız gereken şey belediyeye adres beyanında bulunmak. Böylece artık Almanya’da resmi kurumlar size nasıl ulaşmaları gerektiğini öğrenmiş oluyorlar. Başvuru anı itibarı ile geçen günlerde Posta Kutusu dolup dolup boşalıyor.

Düsünüyorumda; Türkiye“de PTT aracılığı ile bir kere teyzemin oğlundan ben 10 yaşındayken bir mektup almıştım. Ne gelir ki Türkiye“de? Faturalar ilgili özel firma calışanları tarafindan sayaç okunduğunda kapıya bırakılıyor. İsteğe bağlı olarak faturalar online olarak da alınabiliyor. Mahkeme celpleri geliyordur sanırım… Askere çağırma celp kağıdı PTT aracılığı ile mi geliyor acaba… Başka düşündüm ama bulamadım.

Ne olursa olsun bir bilgi istendiğinde, „gerekli açıklama adresinize gönderilecektir“ deniyor burada.

Hal böyle olunca da Deutsche Post ve DHL çok iyi çalışmak zorunda bırakılmış. Harika bir hizmet verdiklerini söylemeliyim. Posta hergün aynı saatte geliyor.

Kargonuz gelmeden önce bir Elektronik Posta geliyor. Bugün saat 12:00 ile 14:00 arasında kargonuz gelecektir. Şimdiye kadar bir kere 20 dakika gecikme oldu. O zamanda da dışarda kar fırtınası vardı. „Nerede kaldın kardeşim. Tam 20 dakikadır seni bekliyoruz…“ demedim tabii.

Bir sürü farklı renklerde klasör aldım. Gelen postaları akşam çay ya da kahve eşliğinde açarak okuyorum. Saklanması gereken bir belge ise ilgili klasöre koyuyorum. Sigortadan gelenler, Maaş Bodrosu, Bankadan gelenler, faturalar vs…

Bir de zincir mağazalardan gelen ve yapılan kampanyaların görsel olarak gösterildiği broşürler. Nerede, ne, ne kadarmış… Takip etmeliyiz… Bu çok önemli… 0,70 Euroya aldığınız meyveli yoğurt bir zincir mağazada 0,25 Euro olunca oraya gidiyorsunuz hemen.

Dosyalanması gerekenler dosyalandıktan sonra atılması gerekenler kağıt çöpüne….

Bir sonraki yazımı da çöplerle ilgili yazayım. Çöpleri ayrıştırmayı başarıp zamanında dışarı çıkarmayı başardığınızda Almanya’ya uyum sağlama konusunda ciddi bir adım atmışsınız demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s